Діти-жертви насильства: хто їм допоможе в Україні
За різними даними, від одного до трьох мільйонів дітей в Україні стають жертвами або свідками домашнього насильства. Будь-який вид жорстокого поводження з дітьми порушує фізичне і психічне здоров'я дитини, заважає її повноцінному розвитку. Стаття 19 Конвенції ООН про права дитини говорить: "Держави-учасниці вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних, соціальних і просвітніх заходів з метою захисту дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань, відсутності піклування чи недбалого і брутального поводження та експлуатації, включаючи сексуальні зловживання, з боку батьків, законних опікунів чи будь-якого іншої особи, яка турбується про дитину ".
Справжні масштаби насильства над дітьми невідомі. Точні дані одержати важко, принаймні, з двох причин: відмова громадян та окремих фахівців повідомляти про такі випадки і небажання потерпілих дітей говорити про це. Багато побитих дітей, вважаючи, що їх покарання заслужено, зберігають мовчання, коли їх опитують ті, хто міг би їм допомогти, і вони схильні бачити свою поведінку в негативному світлі. Діти - жертви насильства мають високий ризик вийти з-під контролю, який робить їх жертвами і іноді це закінчується залученням у злочинну діяльність, типу крадіжки або проституції.
Жорстоке поводження з дитиною в сучасних умовах є головним порушником її прав та вимагає конкретних дій для подолання цих ганебних явищ.
Насильство в сім'ї - будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.
Попередження насильства сім'ї - система соціальних і спеціальних заходів, спрямованих на усунення причин і умов, які сприяють вчиненню насильства в сім'ї, припинення насильства в сім'ї, яке готується або вже почалося, притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні насильства в сім'ї, а також медико-соціальна реабілітація жертв насильства в сім'ї. Реальна загроза вчинення насильства в сім'ї - погроза вчинення одним членом сім'ї стосовно іншого члена сім'ї умисних дій фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному та психічному здоров'ю, якщо є реальні підстави очікувати її виконання.